210

Brande IF udvikler masser af talent

Foreningsnyt
28. maj 2011 - 22:40 af: Tommy Jensen

Brande IF med hele fem spillere på FCMs Talenthold

De startede 540 drenge fra FCMs samarbejdsklubbers årgang 1998 og 1999 og fredag-lørdag var de sidste 22 tilbageværende i årgang 1998 samt de sidste 25 tilbageværende i årgang 1999 samlet til træningslejr i FC Midtjylland. Her var drengene samlet for bl.a. at træne, spille kampe, lære om kost, væske, ansvar for egen udvikling og selvfølgelig for at have det sjovt med en masse andre drenge. Det blev en fantastisk social og sportslig oplevelse for både spillere, trænere og ledere. Men weekenden havde også det delmål at finde det endelige FCM U13 Talenthold 2011 (årgang 1999), som skal repræsentere FCM ved Brøndby Elite Cup i slutningen af sommerferien, samt det endelige FCM U14 Talenthold 2011 (årgang 1998), som skal repræsentere FCM ved Nørhalne Elite Cup i Kristi Himmelfartsferien.

Brande IF var i årgang 1998 repræsenteret ved Elmedin Topic, Kristoffer Demant og Lasse Skov, mens klubben i årgang 1999 var repræsenteret ved Alexander Egeriis og Kristian Koch Jensen og alle fem drenge imponerede i en sådan grad, at de fandt vej igennem det sidste nåleøje og blev en del af det endelige Talenthold på de respektive årgange.

- Jeg er på klubbens vegne virkelig stolt over, at vi har hele 5 spillere med på FCMs Talenthold. Der er ikke mange klubber, der kan prale af i det hele taget at have fået én spiller udtaget, og når vi så får hele 5 spillere udtaget, ja så er det intet mindre end imponerende. Lad mig i den forbindelse minde om, at da der for 2½ år siden kom et nyt ungdomsudvalg til i klubben – efter et år, hvor der ikke havde været noget – var det en ungdomsafdeling uden kurs, vi overtog ansvaret for. Siden da er der blevet udarbejdet en stribet tråd, uddannet trænere og arbejdet med FCM Teknikmærke og når man så nu kan se, hvad det har betydet for klubben, så bliver man bare en smule stolt og rørt. Ikke bare fordi de 5 drenge har udviklet sig så godt, men fordi vi kan se, at de tiltag der er gjort, har hjulpet over en bred kam i ungdomsafdelingen – både hvad angår medlemstallet og resultaterne på de respektive hold, fortæller ungdomsformand Jens Sørensen, der ønsker de 5 drenge tillykke med udtagelsen til FCMs Talenthold.

Læs hvad FCM skrev om Talentholdet for årgang 1998. KLIK HER.

Læs hvad FCM skrev om Talentholdet for årgang 1999. KLIK HER.

De 5 drenge, der er udtaget:


Elmedin Topic


Kristoffer Demant


Lasse Skov


Alexander Egeriis


Kristian Koch Jensen